FAQ - Často kladené dotazy

Co je to PPM?

PPM (parts per million) je jednotka udávající koncentraci, 1 PPM = 1 mg/L. Čím vyšší číslo, tím více stříbra produkt obsahuje (např. 100 ppm = 100 mg stříbra v 1 litru roztoku). Koncentrované produkty je možné ředit destilovanou vodou na nižší koncentraci, při ředění kohoutkovou vodou může dojít k postupné aglomeraci částic a snížení účinnosti produktu.

 

Je koloidní stříbro účinné proti koronaviru COVID-19?

U stříbra byly vědecky prokázány jeho přirozené antibakteriální, fungicidní i antivirové vlastnosti - takže by stříbro mohlo vést ke zvýšení ochrany. Záměrně říkáme mohlo, protože na nový COVID-19 zatím nebyla účinnost ověřena (vir je zde velmi krátce). Považovali bychom tedy za neseriózní tvrdit, že to bude 100% fungovat na tento nový typ viru. Dle našeho názoru je to jak s ručně vyráběnými rouškami - lepší něco, než nic.  

 

Jak poznám rozdíl mezi koloidním a iontovým stříbrem?

Koloidní stříbro by mělo mít žlutou barvu, sytost zabarvení závisí na koncentraci a velikosti částic (případně stáří produktu).

Iontové stříbro je bezbarvé, přidáním kuchyňské soli (NaCl) dojde k reakci iontů stříbra a chloru za vzniku chloridu stříbrného (bílé zakalení). K tomuto efektu by nemělo u koloidního stříbra dojít.

 

Co je to iontové stříbro?

Při rozpuštění stříbrného plíšku v kyselině získáme stříbro iontové (k obdobnému procesu dochází u tzv. domácích výrobníků na 9 V baterii – rozpouští se stříbrná elektroda), pokud bychom dokázali např. pilníkem stejný stříbrný plíšek přeměnit na nanometrové piliny a ty dali do vody, vznikne koloid. U našeho výrobku je spočteno, že 1 ml obsahuje 2 biliony (2 000 miliard!) částic stříbra o středním průměru 20 nm (částice je přibližně 2500x menší než tloušťka lidského vlasu).

 

Většina výrobců prodává koloidní stříbro v hnědých skleněných lahvičkách. Proč dodáváte produkt v transparentních plastových lahvích?

Opravdové koloidní stříbro, které obsahuje nanočástice stříbra, nevyžaduje uchovávání ve skleněných lahvích a běžně je dodáváno v plastových obalech (PET), s jejichž povrchem nijak neinteraguje.

Iontové stříbro, které spousta výrobců deklaruje jako koloidní, se doporučuje uchovávat ve skleněných obalech z důvodu možné interakce s plastovým povrchem obalu.

 

Je potřeba skladovat produkt v chladu? 

Naše doporučení vycházejí z dlouhodobého pozorování a skutečných analýz a měření. Koloidní stříbro je stabilní i při pokojových teplotách, skladování v ledničce však jeho trvanlivost prodlouží.

 

Je potřeba skladovat produkt v temnu?

Vysoce kvalitní koloidní stříbro nevyžaduje zvláštní ochranu před světlem a tím pádem může být nabízeno v transparentních lahvích, umožňující optickou kontrolu barvy a stavu produktu. Naproti tomu Iontové stříbro, vyráběné pomocí různých generátorů prodávaných na internetu, je fotosenzitivní a jeho kvalita bez ochrany před světlem poměrně rychle klesá.

 

Může být koloidní stříbro v blízkosti zdrojů elektromagnetického pole?

Elektromagnetické pole nemá negativní vliv na koloidní stříbro, ovlivňuje však stříbro iontové.

 

Mohu si vyrobit koloidní stříbro pomocí generátorů prodávaných na internetu?

Veškerá zařízení (označovány jako generátory koloidního stříbra), které jsme na internetu viděli fungují na principu elektrolýzy a produkují tedy iontové stříbro. Dvě stříbrné elektrody (anoda a katoda) jsou ponořené v roztoku, do kterého se uvolňují ionty stříbra (atomy ochuzené o elektron) - stříbro se rozpouští.

Nasycenost roztoku obsahující stříbrné ionty závisí na teplotě a obsahu dalších látek včetně plynů (CO2), ve většině případů se koncentrace nasyceného roztoku bude pohybovat pod hodnotou 10 ppm.

Tímto způsobem tedy není možné připravit koloidní stříbro. Vznikající iontové stříbro může však za určitých podmínek přijmout elektron a přeměnit se tak na atomární (kovové) stříbro. Řízeně vyrábět částice o definované velikosti tímto způsobem je poměrně složité, produkty tohoto typu budou obsahovat iontové stříbro.

Zpět do obchodu